10 grudnia 2021
Nowy wymiar produkcji. Deftrans inwestuje w inteligentne fabryki
10 grudnia 2021
Nowy wymiar produkcji. Deftrans inwestuje w inteligentne fabryki

Nieustanny rozwój i innowacyjne podejście do produkcji to kierunki, na jakie stawia Zarząd Deftrans. Stąd decyzja o rozbudowie parku maszynowego w obu fabrykach – w Odolanowie oraz Jedlance. Uruchomienie nowych maszyn zwiększa tempo produkcji i pozwala na jeszcze większe jej zautomatyzowanie. To również inwestycja w komfort pracy załogi, która przy wsparciu nowoczesnych technologii zwiększa efektywność pracy, jednocześnie utrzymując najwyższą jakość.

Obecnie procesy produkcyjne Deftrans realizowane są w dwóch zakładach. W Jedlance funkcjonuje już Dział Montażu produkujący meble do samodzielnego montażu, tzw. DSM oraz Dział Maszynowni produkujący nielakierowane elementy meblowe. W Jedlance zorganizowany został również Magazyn Wyrobów Gotowych, jest to magazyn wysokiego składowania. Fabryka w Odolanowie wyspecjalizowała się natomiast w produkcji lakierowanych elementów meblowych i montażu mebli „na gotowo”, tzw. ASM.

INTELIGENTNA PRODUKCJA

Produkcję w Jedlance usprawnią m. in. dwie okleiniarki jednostronne IMA. Ten zaawansowany sprzęt wyposażony jest w agregat KFA do obróbki naroży, co zapewnia idealną powtarzalność obrabianych elementów, precyzję oraz wysoką wydajność.

Park maszynowy zakładu w Odolanowie został wzbogacony o 2 wiertarki CNC Biesse, przeznaczone do obrabiania dwóch jednakowych lub lustrzanych paneli jednocześnie. To wysoce zaawansowane technologicznie maszyny, które pozwalają na praktycznie bezprzestojowy proces wytwórczy, w pełni zautomatyzowany i scyfryzowany. Maszyny posiadają takie innowacyjne rozwiązania jak system szybkiej wymiany wierteł oraz magazynki łańcuchowe do automatycznego przezbrojenia w czasie rzeczywistym. Nowe wiertarki posiadają pięć ruchomych stołów roboczych, które są cyfrowo pozycjonowane w ciągu zaledwie kilku sekund.

 

Centrum frezarsko-wiertarskie Biesse Excel to kolejny zakup, który wnosi produkcję Deftrans na wyższy poziom. Maszyna o monolitycznej, niezwykle stabilnej konstrukcji daje możliwość maksymalnego usztywnienia obrabianych elementów nawet przy jej znacznym obciążeniu, co skutkuje niezachwianą precyzją i powtarzalnością operacji. Centrum frezersko-wiertarskie Biesse Excel jest wyposażone w stoły rastrowe ze swobodnym pozycjonowaniem modułów próżniowych, które są zintegrowane z wysokowydajnościowymi pompami podciśnieniowymi. Daje to gwarancję stabilności elementów podczas ich obróbki. Podczas jednego procesu na jednym stole roboczym można jednocześnie obrobić aż cztery elementy. Ponadto dwa niezależne stoły robocze wyposażone w oś X pozwalają równolegle wykonywać dwa różne programy. Zastosowany tu cyfrowy model sterowania zintegrowany jest z systemem Windows 10. Dzięki technologii Biesse Windows Real Time maszyna jest kontrolowana bezpośrednio poprzez PC. To rozwiązanie zwiększa możliwości systemu operacyjnego Windows 10 o pracę w czasie rzeczywistym.

NOWE LINIE LAKIERNICZE

Przy podziale kluczowych kompetencji pomiędzy dwoma zakładami produkcyjnymi, fabryce w Odolanowie przypadła jedna z najważniejszych funkcji – lakierowanie. To właśnie ta technologia wyróżnia Deftrans na tle innych producentów, a Zarząd konsekwentnie inwestuje w nią zasoby kadrowe i finansowe. Uruchomiono tu dwie linie lakiernicze. Pierwsza to linia UV Cefla z polewarką w kabinie lakierniczej. Dopracowany w każdym szczególe wieloetapowy proces wyrównywania i lakierowania powierzchni w technologii utwardzania lakieru pod pływem promieni UV pozwala uzyskać jednolitą, zwartą i idealnie gładką strukturę powierzchniową, o wysokich parametrach użytkowych i higienicznych.

 

 

Druga linia UV Cefla wyposażona jest w inteligentnego robota I-Botic, który zapewnia najwyższą precyzję przeprowadzonego na niej procesu i poza płaszczyzną lakieruje również krawędzie. Wszystko odbywa się w kabinie lakierniczej. Wspomniany iBotic to robot do natryskiwania kartezjańskiego z interpolacją osi. Jednoramienne urządzenie posiada aż pięć pistoletów lakierniczych, w tym jeden odpowiadający za pracę w osi Z, czyli właśnie malowanie krawędzi. Wyjątkowość iBotic polega na tym, że może on pracować jednocześnie na elementach o różnym kształcie i grubości w trybie śledzenia. Pozwala na to zastosowanie w nim listwy binarnej jako fotokomórki 128-bitowej z diodami, która odpowiada za skanowanie elementu i rozpoznawanie jego bryły.

 

 

Nowe systemy maszynowe w obu zakładach firmy Deftrans to niewątpliwy krok w przyszłość. Niebywała precyzja nowych technologii pozwala na optymalizację czasu produkcji przy jednoczesnym zachowaniu cech produktów, tak znamiennych dla tej marki – wysokiej jakości, trwałości oraz stylowego designu.